Ralph Lauren urodził się na Białorusi w 1939 r. jako Ralph Lifshitz. Jego ojciec zarabiał dekorując wystawy w sklepach, a mały wówczas Ralph, niezmiernie chętnie mu w tym towarzyszył. Jak napisał we własnej biografii, już od dzieciństwa fascynował się niezwykłą zdolnością transformacji, która niesie ze sobą odpowiednio dobrane ubrania. Jak to jest, zastanawiał się Ralph, że gdy odziejemy biedne dziecko jak bogatego smarkacza to nikt nie będzie przeganiał go ze sklepu ze słodyczami, a jeszcze do tego podarują mu cukierka? Mały Ralph Lauren, projektant, interesował się także fotografiami gwiazd Hollywood, takich jak Katharine Hepburn, Fred Astaite, Steve McQueen, czy Cary Grant. Po prostu od wczesnych lat dzieciństwa uwielbiał nierealny glamour.
Marki Ralpha Laurena
Na początku lat 60. Ralph sprzedawał krawaty, zarówno na Bronxie, jak i na Manhattanie, w firmie Brooks Brothers. Pewnego dnia zebrał się na dużą odwagę i zaproponował właścicielowi projekty swojego autorstwa. Jego krawaty były bardziej błyszczące, większe, od razu rzucające się w oczy. Ponieważ bracia Brooks nie byli zainteresowani jego propozycją, w 1967 r. otworzył firmę Polo. Była to niesłychana nowość. Ralph Lauren rzeczywiście dopiął swego. Parę lat później, produkował nawet farby i widelce, a następnie utworzył kolejne marki: RLX, Ralph Lauren Golf, Ralph Lauren Tennis, Ralph Lauren Pink Pony, Ralph Lauren Black Label, Ralph Lauren Puple Label Menswear, Ralph Lauren Collection, Double RL, Ralph Lauren Home, Ralph Lauren for Womens, Ralph Lauren for Men, Polo.
W 1971 r. zaprezentował swoją pierwszą kolekcję przeznaczoną dla kobiet. Śmiało wszedł również do obiegu w kulturze masowej. W 1974 roku zaprojektował ubiór dla Roberta Redforda, grającego w Wielkim Gatsbym. Film ten otrzymał Oscara za kostiumy. Zarojektował także kultowe stroje Diane Keaton w Annie Hall. Stał się po prostu sławny.
Ralph Lauren: Sprzedawca marzeń
W wieku 16 lat, Ralph wraz ze swoim bratem Jerrym zmienił nazwisko na Lauren. ,,Gdyby moje własne nie było kojarzone tak nieszczęśliwie, nigdy bym tego nie uczynił”, tłumaczył w ten sposób podjętą decyzję. Laurenowi zależało bowiem na tym, aby uchodzić za w pełni autentycznego.
Ralph Lauren wykreował świat idealnej Ameryki: pięknych siodeł, strzelb, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie, jak również starych budynków, należących do prestiżowych uczelni, czy znakomitych rezydencji wiejskich. Jego recepta nie jest trudna. Kupujemy pastelową koszulkę polo, a w zamian otrzymujemy przepustkę do lepszej wersji otaczającej nas rzeczywistości, w której nie istnieje bezrobocie, cieknące krany, a wszyscy mają przepiękne białe zęby. Tego został nauczony już za czasów swojego dzieciństwa. W ładnym stroju każdy dzieciak dostanie cukierka, nawet jeśli jest biedny. Obecnie projekty wychodzące spod jego ręki rozpoznawane są na całym świecie. Ralph Lauren Polska działa już na naszym rodzimym rynku już od pewnego czasu, co ułatwia nabycie chociażby wspomnianej wyżej koszulki polo.
Fantastyczny świat Ralpha Laurena
Amerykański pisarz Jonathan Raban, który jest zafascynowany postacią Ralpha Laurena uważa, że wyidealizowany świat projektanta to nie Ameryka, ale tak naprawdę Anglia. I to taka rodem z serialu kostiumowego z rodzaju 'Znowu w Brideshead’. Jest to całkiem możliwe. W jednym z przeprowadzonych z nim wywiadów, projektant przyznał, że jest uzależniony od oglądania Downton Abbey. Tak czy inaczej, ciągle istnieje popyt na fantastyczny świat, kreowany przez Ralpha Laurena. Wystarczy tylko wspomnieć, że koszulki projektu Ralpha są najczęściej kradzionymi ubraniami na świecie. Być może dlatego, że to, co sprzedaje każdy Ralph Lauren sklep to marzenia.